| | TRANSFORMER SITAS; PHASES:3; PN/PN(S6)(KVA):5 /25,6; UPRI(V):525+/-10%; USEC(V):230; ISEC(A):12,6; F(HZ):50...60; VECTOR GR./SHIELD WNG.:DYN5 /0; TA/ISOKL:40 /B; IP00; TYPE OF TERMINALS:SCREW/TAB CONNECTION; INSTALLATION:SCREW; EN 61558-2-2, -2-4 >UL/CSA-RECOGNIZED< >CONTROL CIRCUIT TRANSFORMER< >ISOLATION TRANSFORMER< |
| General technical details: |
| Product designation | transformer SITAS |
| Product brand name | SIDAC |
| Operating apparent output / rated value | 5000 V·A |
| Efficiency | 0.95 |
| Manner of switching for transformers | Dyn5 |
| verification of suitability | CE / cRUus |
| Product function | |
| | No |
| | No |
- Short circuit and overload protection
| No |
| Number of the protective coils | 0 |
| Short-term vector power | 25600 V·A |
| Relative short-circuit voltage | 2.61 % |
| Inputs: |
| Phase number / of the inputs | 3 |
| Input voltage | |
| | 578 V |
| | 525 V |
| | 473 V |
| Electrical input frequency | |
| | 50 Hz |
| | 60 Hz |
| Outputs: |
| Phase number / of the outputs | 3 |
| Output voltage | |
| | 230 V |
| Electrical output frequency | |
| | 60 Hz |
| | 50 Hz |
| Ambient conditions: |
| Thermal class / acc. to IEC 60085 | B |
| Ambient temperature / rated value | 40 °C |
| Protection class IP | IP00 |
| Mechanical design: |
| Design of the electrical connection | |
- secondary side / for main current circuit
| screw-type terminals / tab terminals |
- at the input / for main current circuit
| screw-type terminals / tab terminals |
| Type of fixing/fixation | screws |
| Construction form of the iron core | 3UI 150/75 |
| Width | 0.3 m |
| Height | 0.271 m |
| Depth | 0.271 m |
| Further information: |
| Information- and Downloadcenter (Catalogs, Brochures,…) http://www.siemens.com/lowvoltage/catalogs |
| Global Industry Mall (Online ordering system) http://www.siemens.com/lowvoltage/mall |
| Service&Support (Manuals, Certificates, Characteristics, FAQs,...) http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/4AP3052-6GT10-2DA0/all |
| |
| |
| |
| |
| last change: | 12/18/2008 |